beko televizyon servisi

Beko Televizyon Servisi

Beko Televizyon Servisi
Beko Televizyon Servisi

Beko televizyon servisi kapsamında, uzun yıllardır insan yaşantısının bir parçası olan televizyon, günümüzde evlerimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelişmtir. Bazıları televizyon yerine laptop, bilgisayar ve tablet kullansa da televizyon herkes için ayrı bir anlam taşımaktadır. Nitekim ailenizle evde geçirebileceğiniz en iyi aktivitelerden bir tanesini, film izlemektir. Teknolojinin gelişmesiyle Netflix, Youtube ve benzeri platformlar televizyonlarla bağlantılı hale geldi.

Özellikle akşam vakitleri televizyonun karşısına geçtiğinizde ailenizle beraber Netflix dizileri izlemek, eğlencenizin bir parçası haline gelmiştir. Fakat bazen hayatımızda olumsuzluklar yaşanabiliyor. Nitekim televizyonun karşısında ailenizle film izlerken aniden görüntünün kesildiğine şahit olabilirsiniz. Görüntünün kesilmesinin birçok nedeni olabilir. Çünkü televizyon elektronik bir alettir. Bu sebep ile zaman içerisinde arızalanarak bozulabiliyor. Bu durum da oldukça can sıkıcı bir problemdir.

Televizyon Aniden Kapandığında Ne Yapmalı?

Televizyonunuz aniden kesildiğinde Beko televizyon servisi çağırmadan önce problemi kendiniz tespit etmeye çalışabilirsiniz. Bu sayede Beko televizyon servisi hizmeti almadan önce problemi çözme ihtimaliniz de bulunmaktadır.

Öncelikle televizyonun aniden kesilme nedeni öğrenilmelidir. Eğer televizyonunuz tamamen kapandıysa, öncelikle güç kablosunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Şalter atmış olabilir, prizde bir sorun meydana gelmiş olabilir ya da güç kablosunda bir problem meydana gelmiş olabilir. Şalteri kontrol ettiğinizde bir problem yoksa, kontrol kalemi yardımı ile prizde elektrik var mı kontrol edilmelidir. Eğer prizde elektrik varsa biraz bekletildikten sonra televizyon güç kablosu tekrar prize takılmalı. Eğer televizyon yine de açılmazsa, güç kablosunda herhangi bir aşınma olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kabloda bir problem yoksa, uydu kablosu ve diğer bağlantı kabloları kontrol edilmelidir. Eğer hiçbir kabloda bir problem yoksa, televizyonunuz kendisini güç tasarrufu moduna ya da uyku moduna almış olabilir. Bunun kontrolünü sağlayabilmek için kumanda yardımı ile televizyonunuzun ayarlarına girerek işlemi düzeltebilirsiniz.

Eğer güç tasarrufu veya uyku modundan kaynaklı bir problem değilse televizyonunuzda teknik bir arıza, fabrika arızası veyahut hasar sonucu arıza meydana gelmiş olabilir. Tespitinin yapılabilmesi için Beko televizyon servisi çağırabilirsiniz. Ayrıca televizyonunuzun garanti süresi devam ediyorsa, garanti kapsamında yetkili Beko servisi aracılığıyla garanti kapsamında işlem yaptırabilirsiniz.

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok Ne Yapmalı?

Beko Televizyon Servisi
Beko Televizyon Servisi

Televizyonunuzda ses varsa ve görüntü gelmiyorsa bunun birçok nedeni olabilmektedir. Fakat en bilindik ve yaygın olan neden LED bar arızasıdır. Beko LEDTV servisi hizmetine başvurmadan önce kendiniz kontrol ederek tehşis koyabilirsiniz.

Bunu sağlayabilmek için öncelikle kumandanızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Kumandanızı kontrol edebilmek için herhangi bir tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Eğer herhangi bir tuşa tıkladığınızda kumandanın sinyal ışığı yanmıyorsa, kumandanız çalışmıyor demektir. Öncelikle kumandanızı çalıştırabilmek için pillerini kontrol edebilirsiniz. Kumandanıza yeni pil taktığınızda tekrar herhangi bir tuşa tıkladığınızda sinyal ışığı yanmıyorsa, kumandanız büyük ihtimal ile bozulmuştur. Bu nedenle yeni bir kumanda almanız gereklidir. Fakat kumanda alırken televizyonunuz ile uyumlu olmasına bilhassa dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer televizyonunuza uyumlu bir kumanda almazsanız, kumandanın ışığı yanar fakat televizyonunuzu çalıştırmaz.

Bu nedenle televizyona uyumlu kumanda alınması gerekir. Kumanda aldıktan sonra tekrardan televizyonunuz çalışmazsa (ayarlar kısmına, menü kısmına ve benzeri kısımlara giriş yapamazsanız) televizyonunuzun LED barlarında problem olmuş olabilir. Bunun düzeltilmesi işlemi için Beko LEDTV servisi hizmeti almanız önerilmektedir. Çünkü LED Barlar anakart ile de bağlantılı olabiliyor. Eğer anakartta da bir problem varsa ya da müdahaleniz esnasında hasar görürse yeni bir anakart da almanız gerekebilir. Bu da daha fazla maliyet demektir. Peki Beko LEDTV servisi çağırmadan müdahale edilemez mi? Tabi ki edilebilir.

LED TV Bar Değişimi

LED Barınızı değiştirebilmeniz için öncelikle arızayı tehşis etmeniz gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için test cihazları kullanılmaktadır. Eğer bir test cihazı aldıysanız kontrol sağlayabilirsiniz. Televizyonlarda birden fazla LED bar olabilmektedir. Tüm LED Barları tek tek kontrol etmenizi öneririz. Çünkü sadece arızalı adet kadar LED Bar alırsanız daha az maliyet ödemiş olursunuz. Kontrolünüz sırasında tespit ettiğiniz LED Barların yerine yenisini satın alarak değişim işlemine başlayabilirsiniz. Değişim işlemini sağlayabilmeniz için öncelikle arızalı LED Barı yerinden çıkartmanız gerekmektedir.

Eski LED Barın kalıntılarını da temizlemeniz gerekmektedir. Tüm kalıntıları çıkarttıktan sonra yeni LED Barınızda bir arıza var mı diye tekrar test cihazı ile kontrol edin. Akabinde eskisinin yerine yeni LED Barınızı takarak televizyonunuzu tekrar eskisi gibi toparlayın. Eğer tüm işlemleri doğru ve yerinde yaptıysanız, Beko plazma servisi çağırmadan probleminiz ortadan kalkmış demektir.

Fakat televizyonu toparladıktan ve güç kablosunu taktıktan sonra televizyonunuz hala yanıt vermiyorsa Beko plazma servisi çağırmanız gerekmektedir. Bu sayede Beko plazma servisi personelleri gelerek televizyonunuzu tekrar inceleyebilirler. Bir ihtimaldir ki televizyonunuzu açtığınızda ve yeterince tecrübeli değilseniz, farklı bir parçaya zarar vermiş olabilirsiniz. Bundan dolayı televizyonunuz çalışmıyor olabilir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki eğer televizyonunuzun garanti süresi devam ediyorsa yetkili Beko servisi hizmeti almanız gerekmektedir. Eğer garantiniz devam ediyor ve televizyona müdahalede bulunuyorsanız, televizyonunuz garantiden çıkabilir. Eğer kullanıcı hatası olmadığını düşünüyorsanız ve garanti ile emin ellerde yapılmasını istiyorsanız, yetkili Beko servisi çağırmanız gerekmektedir.

Beko Televizyon Kanal Ayarları Arızası

beko tv servisi
beko tv servisi

Televizyonunuzu uzun yıllardır kullanıyorsanız ve birden bire kanallarınızın hepsi silindiyse bunun yüksek ihtimal ile iki nedeni olabilir. İhtimallerden birincisi, yanlışlıkla kanal listesini silmiş olabileceğiniz. Diğeri ise antenden kaynaklı problemlerdir. Bu problemler nedeniyle televizyonunuzun sinyali kanalları göstermeye yetmiyordur.

İlk olarak kanal listesini yanlışlıkla silmiş olabileceğinizi düşünelim. Bu durumda televizyonunuzun ayarlar bölümüne girerek görüntü kısmına girmeniz gerekmektedir. Bu kısımda kanal listesini otomatik listeleme bölümünü bulmanız gerekmektedir. Bazı modellere göre listeler farklı bölmelerden açılabilir. Otomatik listele butonuna bastığınızda anteninizin sinyali içerisinde olan kanalların listesi tekrardan bulunacak ve listenize eklenecektir. Bu sayede kanal listeleriniz tekrardan gelmiş olacaktır.

İkinci neden ise anten arızasıdır. Anten arızasını tespit edebilmeniz için ilk olarak televizyon kanal ayarları bölümüne girmeniz gerekmektedir. Bu bölümden bağlandığınız sinyal ağının gücünü kontrol edebilirsiniz. Bazen sinyal zayıf olabilir. Eğer sinyal zayıf ise farklı bir ağa bağlanarak, ayarlarınızı tekrardan düzenleyebilirsiniz. Eğer tekrar sinyal artmazsa antenin çekim gücü zayıflamış olabilir. Diğer bir seçenek ise hiç sinyalin olmamasıdır. Bu da antenden herhangi bir şekilde televizyonunuza sinyal gelmediğidir. Bunun çözülebilmesi için ilk olarak kablolarınızı kontrol edebilirsiniz.

Anteninizden televizyonuna gelen bir kablo olması gerekmektedir. Öncelikle anten kablosunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Kabloda herhangi bir sorun yoksa çıkarıp tekrar takabilirsiniz. Eğer kabloda bir sorun yoksa ve tekrar taktığınızda yine sinyal gözükmüyorsa, kabloyu takip ederek (dışarıda kaldığı için) herhangi bir kesilme ya da kopma olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eğer herhangi bir problem yoksa, anteninizin yönünden veya direkt olarak antenin kendisinden meydana gelmiş bir arıza olabilir. Bunun testi için öncelikle antenin yönünü değiştirebilirsiniz. Eğer eski yönünü hatırlıyorsanız tekrar aynı yöne çevirebilirsiniz. Eğer sinyal tekrar artmazsa yeni bir anten almanız gerekebilir. Fakat tam tehşis sağlayabilmeniz için Beko televizyon servisi çağırmanız gerekmektedir. Bu sayede Beko televizyon servisi personeli gelerek detaylı inceleme sağlayabilir.